Archiv‎ > ‎Třídní noviny‎ > ‎

Jaro, vítej zpátky!

přidáno: 23. 3. 2012 7:58, autor: Jitka.Kavalova@zsbelotin.cz   [ Aktualizováno 23. 3. 2012 7:58 uživatelem David Hawiger ]
Víte,že 21. březen už není prvním jarním dnem? Od letošního roku totiž nastává astronomické jaro o den dříve, a to na dalších 35 let. Důvodem posunu je přestupný rok, který letos vrací jarní rovnodennost přibližně o 18 hodin nazpět.
Astronomické jaro začalo tedy 20. března v 6.14.
Jarní rovnodennost nastává, když je střed slunečního kotouče přesně nad rovníkem, sluneční paprsky svítí na rovník, den i noc trvají stejně - 12 hodin. Od tohoto momentu se Slunce vrací na severní polokouli a den se zde prodlužuje až do letního slunovratu.
A co to znamená pro nás? Odložíme zimní boty i oblečení a vytáhneme jarní šatník, na ulicích vyniknou křivky dívčích postav, přitáhnou oči mladíků i krásnými barvami jarních trik, šatů a sukýnek. 
Jaro má své kouzlo. Příroda se postupně probouzí ze zimního spánku, stává se pastvou pro oči. A tak není divu, že se najednou vyrojí cyklisté, turisté, kolečkoví bruslaři a jiní nadšenci, které teplý jarní vzduch nenechá na pokoji. Patřím taky k těm nadšencům. Doufám, že jaro nenechá v klidu ani vás a potkáme se i někde na kole. Kolem Bělotína je možností až až.
Comments