Archiv‎ > ‎Třídní noviny‎ > ‎

Esej v rodinné výchově

přidáno: 7. 2. 2012 0:04, autor: Jaroslava Vyhnánková   [ Aktualizováno 7. 2. 2012 0:04 uživatelem David Hawiger ]

V rámci hodiny rodinné výchovy, na závěr tématu Na prahu dospělosti, dostali žáci úkol vypracovat esej(úvahu) na určité téma. Vybírali si jedno ze tří témat: Rodičovství, Věrnost nebo citát Fr. Halase „Dojat vším co je láska, k tobě se přimykám, smuten vším co je láska, před tebou utíkám…“

V některých úvahách se objevily velmi pěkné myšlenky, které jsou důkazem, že někteří deváťáci mají správně seřazeny životní hodnoty a tím nakročeno správně do života. Posuďte sami:

„Myslím si, že láska je ta nejkrásnější věc, která nás může v životě potkat.“(M.Celnarová)

„Jestliže má člověk jednou potomka, neměl by se ho vzdávat.“ (L. Kopecký)

„ O tom, jestli by si měli rodiče nechat postižené dítě, nemohu napsat, je to věc názorů, náboženství a mysli člověka. Jednou bych chtěl být rodičem, i když to obnáší spoustu věcí, jako péče o dítě, tolerance…“(L. Kopecký)

„Já si myslím, že lidé by si měli být věrní. Já osobně chci být manželce věrný a doufám, že i ona mi bude věrná. Ale věrní by si měli být i kamarádi a kamarádky.“(V. Filip)

„Věrnost mezi přáteli mám vyzkoušenou. Je to prostě pocit, kdy víte, že pro někoho můžete žít a s ním počítat. (N. Maňáková)

Můj názor na věrnost je, že si ji musíme vážit a oplácet ji.“(N. Šortnerová)


Rodičovství

Když se řekne rodičovství, vybavím si dva dospělé lidi, kteří se mají rádi a jejich děti.

A co se vybaví vám?

Myslím si, že být rodiči je dobrá věc, ale pokud jim je méně jak 18 let, tak mi to přijde mimo. Já sama bych chtěla být dobrá matka, ale až za několik let. Nejprve si chci užít svobody a ne hned po 18 mít dítě.

Také si myslím, že adoptovat si dítě, není nic hrozného. Kdybych nemohla mít dítě, o adopci bych požádala. Znám jednu dívku, které bylo 19 a nechtěně otěhotněla. Měla rizikové těhotenství. Nemohla se rozhodnout, jestli si dítě nechat nebo ne. Když jí doktor řekl, že toto je její první a poslední dítě, řekla, že si ho nechá i se všemi starostmi, které jako matka bude mít. A co vy, jak byste se rozhodli? (N. Hanáčková)

 

 

 

Comments